Szívroham, más néven miokardiális infarktus, akkor fordul elő, ha a szívizom egy része nem kap elég vért.
Minél több idő telik el kezelés nélkül a véráramlás helyreállítása érdekében, annál nagyobb a szívizom károsodása.
A szívkoszorúér-betegség a szívroham fő oka. Kevésbé gyakori ok a koszorúér súlyos görcsje vagy hirtelen összehúzódása, amely megállíthatja a szívizom véráramlását.
Milyen tünetei vannak a szívrohamnak?
A szívroham fő tünetei a következők:
- Mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés. A legtöbb szívroham kellemetlen érzést okoz a mellkas közepén vagy bal oldalán, amely több mint néhány percig tart, vagy eltűnik, majd visszatér. A kellemetlen érzés kellemetlen nyomásnak, szorításnak, teljességnek vagy fájdalomnak érezheti magát.
- Gyenge, könnyű vagy halvány érzés. Azt is kitörni a hideg verejték.
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés az állkapocsban, a nyakban vagy a háton.
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés az egyik vagy mindkét karon vagy vállon.
- Légszomj. Ez gyakran a mellkasi kellemetlenséggel jár, de légszomj is előfordulhat a mellkasi kellemetlenség előtt.
A szívroham egyéb tünetei közé tartozhat a szokatlan vagy megmagyarázhatatlan fáradtság, hányinger vagy hányás. A nők nagyobb valószínűséggel rendelkeznek ezekkel a tünetekkel.
Bizonyos esetekben a szívroham kardiopulmonalis újraélesztést vagy áramütést (defibrillációt) igényel a szívhez, hogy a szív újra szivattyúzódjon. A használatra képzett járókelők vagy a defibrillátor segíthet, amíg a sürgősségi orvosi személyzet megérkezik.
Ne feledje, hogy a szívroham túlélésének esélye jobb, annál hamarabb kezdődik a sürgősségi kezelés.
Melyek a szívroham kockázati tényezői?
Számos egészségi állapot, életmód, valamint a kor és a családi anamnézis növelheti a szívbetegségek és a szívroham kockázatát. Ezeket kockázati tényezőknek nevezik. Mintegy fele az amerikaiak legalább egy a három fő kockázati tényező a szívbetegség: a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás.2
Bizonyos kockázati tényezőket nem lehet ellenőrizni, például az életkorát vagy a családi anamnézisét. De lépéseket tehet a kockázat csökkentése érdekében az ellenőrizhető tényezők megváltoztatásával.
Mit tehetek a szívroham után?
Ha szívrohama volt, a szíve megsérülhet. Ez befolyásolhatja a szív ritmusát és azt a képességét, hogy vért pumpáljon a test többi részébe. Ön is veszélyben lehet egy másik szívroham vagy állapotok, mint a stroke, vesebetegségek, és a perifériás artériás betegség (PAD).
Csökkentheti annak esélyét, hogy a következő lépésekkel szívrohamot követően jövőbeli egészségügyi problémák merüljenek fel:
- Fizikai aktivitás-beszélj az egészségügyi csapat a dolgokat csinálsz minden nap az életedben, a munka. Orvosa azt akarja, hogy a szívroham után egy ideig korlátozza a munkát, az utazást vagy a szexuális tevékenységet.
- Az életmódbeli változások-az egészségesebb táplálkozás, a fizikai aktivitás növelése, a dohányzásról való leszokás és a stressz kezelése—az előírt gyógyszerek szedése mellett—javíthatják a szív egészségét és életminőségét. Kérdezze meg az egészségügyi csapat részt vett egy program nevű szív rehabilitáció, hogy segítsen, hogy ezeket az életmód-változások.
- Szív rehabilitáció-a szív rehabilitációja fontos program mindenki számára, aki szívrohamból, szívelégtelenségből vagy más szívproblémából lábadozik, amely műtétet vagy orvosi ellátást igényelt. A szív rehab egy felügyelt program, amely magában foglalja
- Fizikai aktivitás
- Oktatás az egészséges életmódról, beleértve az egészséges táplálkozást, az előírt gyógyszerek szedését, valamint a dohányzásról való leszokás módjait
- Tanácsadás, hogy megtalálják a módját, hogy enyhíti a stresszt, javítja a mentális egészség
Egy csapat ember segíthet a szív rehab, beleértve az egészségügyi csapat, a testmozgás és a táplálkozás szakemberek, fizikoterapeuták, és tanácsadók vagy mentális egészségügyi szakemberek.